Založ si blog

Na koho strane stojí lekár?

Asociácia lekárnikov sa aktivizuje!

Je to tak. Pár mesiacov po tom, ako parlament schválil nový zákon o liekoch s účinnosťou od 1.12.2011, si Asociácia lekárnikov Slovenska povedala, že už má dosť len nečinného prizerania sa a je načase rázne zakročiť.

Preto na začiatku apríla tohto roku vyšla s verejným vyhlásením, v ktorom od novej vlády žiada stabilizáciu v oblasti liekovej politiky, ale aj podporu potrieb pacientov. Čo by prijatie návrhov Asociácie lekárnikov znamenalo pre nás, pacientov, to však vedia snáď len niektorí „vyvolení“. Poďme sa preto nad tým trochu zamyslieť…

 

STOP vernostným systémom!

Hneď prvým bodom v zmenách s okamžitou účinnosťou, ktoré lekárnici navrhujú, je zrušenie vernostných systémov. V čom je problém? Koncom roka 2010 sa vsunul do zákona o zdravotných poisťovniach odsek, podľa ktorého môžu lekárne poskytovať zákazníkom zľavy aj na doplatky na lieky vydávané na predpis. Popri zľave zákazníkom by museli lekárne poskytnúť rovnakú zľavu aj zdravotnej poisťovni, ktorá liek prepláca. Časť peňazí by sa tak mohla vrátiť poistným domom.

Malí vlastníci lekární začali otvorene hovoriť o obavách, že cez vernostné systémy dokážu veľké siete koncentrovať pacientov k svojim pultom. Najmä starší a chronickí pacienti sú citliví na doplatky a rýchlo zistia, kto je lacnejší.

No manévre okolo motivačných systémov možno považovať len za predzvesť paniky vlastníkov malých lekární, ktorá nastala po tom, ako ex-minister zdravotníctva Ivan Uhliarik pretlačil v parlamente nový zákon o liekoch a s ním aj bod o vernostných systémoch na receptové lieky.

 

Lieky ako tovar – na koho strane je lekár?

Čo to v skutočnosti znamená pre pacientov? Lekárnici bojujú proti takémuto typu marketingu najmä argumentom rastu spotreby liekov. V preklade – čím nižšie budú ceny liekov, tým viac si ich my, pacienti, budeme kupovať. Možno by sme sa mohli teda zamyslieť, akú úlohu tu zohrávajú lekári – tí, ktorí nás liečia a ktorí nám lieky predpisujú. Nie je to napokon v ich rukách, aby si ustrážili a odsledovali, s koľkými receptami odchádzame z ich ambulancie? Ak by rast spotreby liekov závisel na vernostných systémoch, potom by to znamenalo, že si lekári nechávajú od pacientov diktovať, čo a v akých množstvách im majú predpisovať. Ak to tak je, je načase zobrať zodpovednosť do vlastných rúk, páni lekári.

Je to smutné, ale aj v roku 2012 sú ľudia, ktorí musia rátať každú korunu. Dokonca ich pribúda. Lieky nie sú pre nikoho práve najlacnejšia záležitosť, a tak keď môžeme pár centov, či dokonca eur, ušetriť, sme za to vďační. Keď máme možnosť šetriť v potravinách, drogérii, v kaviarni, dnes už prakticky kdekoľvek, práve vďaka vernostným systémom, prečo je to v lekárni pre nás také nepredstaviteľné? Spýtajme sa svojich starých rodičov, čo to pre nich znamená ušetriť každý mesiac pár eur…

A ešte je tu panika a strach malých lekární prameniaca z toho, že „vďaka“ vernostným systémom postupne zaniknú. Neviem, myslím, že ide o klasický konkurenčný boj. Aj menšie lekárne majú možnosť združovať sa do nákupných aliancií, ktoré by dodávateľov tlačili k lepším podmienkam. Vernostné systémy môžu byť nastavené rôzne, predpisovanie je aj tak na lekároch. Na tom, že sa lekárne bijú a dávajú svojim zákazníkom niečo navyše, nie je nič zlé.

 

Zlá, zlá generická substitúcia

Keď spolu s novým zákonom o liekoch vošiel do platnosti aj bod o zavedení generickej substitúcie, odborná verejnosť bola zrazu proti. Lekári, lekárnici (presnejšie ich asociácie), všetci mali argumenty, prečo substitúcia pre nich nie je prospešná a ako veľmi im komplikuje život. Nie je preto prekvapením, že sa bod o generickej substitúcii objavil aj v strednodobom horizonte zmien, ktoré Asociácia lekárnikov Slovenska požaduje od novej vlády.

Je pravda, že zavedenie generickej substitúcie prinieslo lekárom aj lekárnikom do ich pracovného života mnoho komplikácii, myslím si však, že to nie je dostatočný dôvod na to, aby nám, pacientom, bola odobratá možnosť dostať sa k lacnejším alternatívam liečiv.

Bohužiaľ, generická substitúcia je u nás stále niečo nové, niečo, na čo si niektorí len ťažko zvykajú, iní to rovno odmietnu. Slovo lekára má totiž u nás ešte stále veľkú váhu a len máloktorí sa odvážia postaviť sa, protirečiť či dokonca vysloviť svoj vlastný názor. A tak radšej ešte stále zatvárame uši pred informáciami a v lekárni si pekne priplatíme. Veď lekár nám tak povedal…

Sám som zvedavý, ako na výzvu Asociácie lekárnikov Slovenska zareaguje nová vláda. Niektoré body ich vyhlásenia sú racionálne – som zvedavý, ako sa k nim nová vláda postaví. Zároveň budem tajne dúfať, že pri všetkých diskusiách, ktoré sa medzi Asociáciou a vládou otvoria, sa (ako zvyčajne) nezabudne na tých, o koho ide predovšetkým – na pacientov.

 

 

Celé znenie verejnej výzvy Asociácie lekárnikov Slovenska smerom k novej vláde si môžete prečítať tu http://www.partner.sk/index.php?page=clanok&id=1197&hodnotenie=ok

Beer, G.: Neoddolateľný biznis s liekmi [online]. 2011. Dostupné na internete: http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/neodolatelny-biznis-s-liekmi-2.html

 

Lekárnici, spojte sa!

29.11.2012

Kto sleduje správy, určite si všimol, že na Slovensku prebieha boj o to, či v lekárni môžete dostať zľavu, alebo nie. Hlavnými kritikmi navrhovaných zákonov sú tradične lekárnici, vlastne viac »

5 dôvodov proti zrušeniu vernostných zliav v lekárňach!

22.11.2012

1. Dôvod: Šetrenie peňazí Zbieranie bonusových bodov je nevyvrátiteľným šetrením peňazí pacientov. Či už je to za recept euro, 50 centov alebo menej, stále je to zľava. Navyše sa ďalšia viac »

Lekárne – služba vs. biznis na jednom mieste

31.10.2012

nedávno som na svojej stránke uverejnil úvahu na tému lieky – služba alebo biznis. Nebolo mi totiž jasné, či sú lekárne miestom predaja, alebo súčasťou zdravotnej starostlivosti. Keďže viac »

Donald Trump, prezident, usa

Trump je arogantný, netolerantný a nebezpečný, myslí si väčšina svetovej populácie

27.06.2017 21:21

Trump je arogantný, netolerantný, nebezpečný a nie je schopný pozitívne vplývať na svetovú politiku, myslí si veľká väčšina svetovej populácie. Ukázal to prieskum amerického Pew Research Center.

Autobus, autobusová stanica

Slovak Lines zdvíha platy vodičom v bratislavskej župe

27.06.2017 20:56

Spoločnosť Slovak Lines zvyšuje mzdu vodičov v prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom samosprávnom kraji.

náboje, zbraň, poprava

V martinskom muničnom sklade chýba 300-tisíc nábojov

27.06.2017 20:39

V Sklenom pri Martine, kde sídli muničný sklad sa pri kontrole zistilo, že chýba 300-tisíc kusov nábojov využívajúce sa pri športovej streľbe a výcviku jednotlivca.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Eurofondy by sa nemali krátiť ani po brexite

27.06.2017 20:31

Eurofondy po roku 2020 by podľa podpredsedu vlády Petra Pellegriniho nemali byť krátené napriek odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 68694x
Priemerná čítanosť článkov: 4907x

Autor blogu