Založ si blog

Lekárne – služba vs. biznis na jednom mieste

 

nedávno som na svojej stránke uverejnil úvahu na tému lieky – služba alebo biznis. Nebolo mi totiž jasné, či sú lekárne miestom predaja, alebo súčasťou zdravotnej starostlivosti. Keďže jedni (napr. Slovenská lekárnická komora) tvrdia, že hoci lekárnictvo je služba pacientom, že zákon ich nedostatočné chráni a štát ich likviduje neprimeranými limitmi na cenu liekov, druhí (hlavne pacienti – medzi nimi aj ja) v lekárňach vidia obchod a príliš vysoké doplatky pacientov za lieky.

 

Keďže som sa takmer vždy po napísaní nejakého príspevku stal zo strany lekárnikov – profesionálov terčom komentárov, rozhodol som sa, že si situáciu nechám vysvetliť od niekoho, kto sa veci naozaj roumie. Preto som požiadal o návštevu priamo dekana Farmaceutickej fakulty UK, prof. PharmDr. Jána Kyseloviča, CSc., ktorý moju žiadosť prijal, aby mi sám vysvetlil, ako to s lekárňami a lekárenstvom dnes vlastne je.

 

Je lekáreň miestom služby verejnosti, alebo obchodným miestom?

Na takúto priamu otázku odpovedal pán profesor jednoznačne: Aj, aj.

Je v tom totiž mierne povedané „schizofrénia“. Farmaceuti študujú, aby mohli pacientom odborne a zodpovedne poradiť pri výbere liekov, nastaviť dávkovanie, zabezpečiť kvalitu liekov a liečiv. Odmenou za toto úsilie je však plat, ktorý závisí od zisku lekárne. Prenesene povedané, vyštudovaní farmaceuti poskytujú služby verejnosti na obchodnom mieste – v lekárni.

 

Výroba liekov, predpisovanie, distribúcia a skladovanie… všetko je dnes prísne kontrolované a regulované, až pokým sa liek nedostane do lekárne, kde sa z neho stáva tovar. A jeho cena je už predmetom konkurenčného boja.

Je tento stav zlý, alebo nie?

Súčasný stav určite nie je dobrý, potvrdil prof. Kyselovič. Ochod s liekmi má na Slovensku v súčasnosti obrat vyše miliardy eur. To je extrémne veľká suma, pri ktorej sa oplatí lobovať, uplácať a ovplyvňovať zákony. Stav je však hlavne zlý pre slovenského pacienta, ktorý dopláca na lieky najviac v Európe.

 

Ako k nemu vôbec došlo?

Už od roku 1991 začal silný tlak na to, aby lekárne boli v súkromnom vlastníctve. Prvá súkromná lekáreň vznikla už v roku 1992. Čo však spôsobilo „problém na trhu“ bola mečiarovska privatizácia štátnych lekární za korunu a taktiež oligopol distribučných spoločností. Tri distribučné spoločnosti majú dnes viac-menej podelený slovenský trh s liekmi.

 

Vernostné systémy

 

Pán dekan mi vysvetlil situáciu jednoducho. Pohľady na vernostné systémy sú dva: etický a ekonomický. Z prvého pohľadu je neetické podporovať spotrebu liekov zľavou, no z pohľadu situácie na trhu, kde máme dnes 2x viac lekární, ako je „zdravé“ je vernostná zľava bežným konkurenčným nástrojom a aj v prostredí lekárne je v poriadku.

 

Siete lekární

 

Čo sa týka sieti lekární, nie je to celkom tak, ako to prezentuje SLeK, že siete lekární zlikvidujú poctivých majiteľov jednej lekárne. Distribučné spoločnosti majú taký veľký vplyv na cenu liekov a zisk lekární, že v podstate tvoria sieť závislých lekárnikov. Jedine spájanie sa lekární do družstiev, spolkov, sietí… má šancu vyjednať lepšie ceny v distribučnom oligoploe troch hráčov.

 

Ako by to bolo najlepšie?

 

Na Slovensku sa rozbehol konkurečný boj v predaji liekov, ktorý sa vláda snaží regulovať. V súčasnosti máme síce 2. najnižšiu cenu liekov v EÚ, čo výrazne uberá na ziskoch najmä lekárňam, no napriek tomu lekární pribúda, čo je nonsens… Podľa prof. Kyseloviča najrozumnejším modelom by bolo, aby farmaceuti boli platení za svoje služby (podobne ako notári, pozn. autora) a ceny liekov ako aj odmeny za jedno balenie v celom reťazci by boli fixné. Lekárnik by tak nemal z lieku zisk, ale dostal by rovnakú odmenu (bez ohľadu na značku lieku) za každé balenie. Na druhej strane by mali mať lekárne garantovaný minimálny počet klientov na základe územia (podobne ako notári).

 

Záver

 

To, že sú dnes lekárne súkromné, doteraz až tak veľmi nikomu nevadilo. Avšak v momente, keď ich už je priveľa a Slováci doplácajú na lieky najviac v európe, začínajú lekárnici protestovať, keď im vláda siahne na zisk. SLeK má v tomto ohľade najsilnejšie lobbystické skúsenosti, lebo dokáže bežné nástroje trhu ako sú vernostné zľavy a siete lekární postaviť do roviny „škodlivej pre pacienta“. Až by sa bežnému človeku ako ja mohlo zdať, že „kopú“ iba za niektorých lekárnikov (či za distribučné spoločnosti?).

 

Najlepšie však skutočnú úlohu lekárnikov podľa mňa vystihol Doc. Ing. PhDr. Július Ondrej, PhD., generálny riaditeľ Asociácie lekárnikov Slovenska vo svojom článku: Firemná kultúra lekárne a etika, kde potvrdzuje, že vernostné systémy ani siete lekární nie sú škodlivé (ak lekárnická etika nezlyhá), dokonca naopak.

 

Lekárnici, spojte sa!

29.11.2012

Kto sleduje správy, určite si všimol, že na Slovensku prebieha boj o to, či v lekárni môžete dostať zľavu, alebo nie. Hlavnými kritikmi navrhovaných zákonov sú tradične lekárnici, vlastne nie priamo oni, ale ich stavovská organizácia Slovenská lekárnická komora. Bojuje proti ministerstvu, proti finančným skupinám (konkrétne proti jednej), hlása, že bojuje v mene [...]

5 dôvodov proti zrušeniu vernostných zliav v lekárňach!

22.11.2012

1. Dôvod: Šetrenie peňazí Zbieranie bonusových bodov je nevyvrátiteľným šetrením peňazí pacientov. Či už je to za recept euro, 50 centov alebo menej, stále je to zľava. Navyše sa ďalšia zľava poskytuje poisťovni, o čom pacient často ani nevie, ale opať je to šetrenie peňazí. 2. Dôvod: Sloboda podnikania Každá lekáreň je v súčasnosti obchodnou [...]

Farmaceutická loby.

27.08.2012

Keď som sa približne pred rokom začal bližšie spoznávať s témou lieková politika, ešte som netušil, aký silný lobing majú farmaceuti. V roku 2011 ministerstvo zdravotníctva na čele s Uhliarikom pripravilo novelu zákona. Najdôležitejším bodom v ňom bola zákonná povinnosť lekára predpisovať iba liečivo (účinnú látku), nie názov lieku (značku). Napriek tomu [...]

Peter Pellegrini

Podpredsedovia alebo Šutaj Eštok. Nový šéf Hlasu bude známy na prelome mája a júna

20.04.2024 13:07

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 101638x
Priemerná čítanosť článkov: 7260x

Autor blogu